Fotomedības – dabas/ putnu/ dzīvnieku vērošana
Pateicoties neskartajai dabai un plašajām Burtnieka ezera piekrastes pļavām, kempinga apkārtne ir ideāli piemērota iešanai dabā. Pavisam viegli varēsi satikt sirnu, vāveri, zaķi, lapsu, bebru, caunu, jenotsuni vai pat alni. Dažkārt tie jūtas tik droši, ka brīvi pārvietojas kempinga teritorijā.
Putnu vērotāji novērtēs netālu esošo putnu vērošanas torni un putnu daudzveidību. Pļavu mitrākajās vietās ligzdo ormanīši un dumbrcāļi, mērkaziņas, griezes un pat ķikuti. Šeit ir arī nozīmīga pīļu ligzdošanas vieta. Niedrainajās ezera vietās ligzdo paugurknābja gulbji un pat niedru lija. Ezers ir nozīmīgs kā caurceļojošo ūdensputnu, īpaši zosu un gulbju, atpūtas vieta. Ezerā medī zivju ērglis un varbūt tieši tev paveiksies to ieraudzīt! Gulbju pāris ar mazuļiem ik gadu dzīvojas kempinga kanālā!
Foto tapušas tepat, kempinga apkārtnē! Paldies fotogrāfam Jānim Šatrovskim
Ogošana un sēņošana
Salasīt pilnu sauju meža zemenīšu vai uzvērt tās uz smilgas, atrast mellenēm nosētu meža laukumiņu un baudīt vasaru pilnām riekšavām – to visu var darīt pie mums! Vai iebrist tepat avenājos un salasīt ogas zaptei vai ziemas tējai.
Rudenī vari pielasīt pilnu groziņu ar visdažādākajam sēnēm – bekām, apšu bekām, sviestenēm, gailenēm , cūcenēm, bērzlapēm – tikai izejot cauri kempingam ar vērīgu skatienu. Arī dzērvenes un vietumis pat brūklenes gadīsies ceļā – cienājies, jo ziemai vitamīni noderēs!
Makšķerēšana/ copīte vai pīckerēšana 😉
Burtnieks diktē savus noteikumus un bez makšķerēšanas priekiem pie mums nu nekādi! Brauc ar savu laivu vai iznomā mūsu, ja ezers niķojas un uzkūlis baltas viļņu cepures, tad visdrošāk būs pamakšķerēt no krasta kempinga kanālā , kur mēdz iemaldīties arī pa kādai līdakai un zandartam.
Līdaku un zandartu vietas vislabākās ir tieši pretīm Ezerpriedēm – dziļumiņā uz kantītēm jeb dodies iepretim Burtnieku baznīcai – tur arī ne mazums zaļsvārču prasmīgi makšķernieki saķēruši! Uz plicīšiem, asarīšiem, līņiem un breksīšiem vislabāk pasēdēt pie zāļu saliņām ezerā!
Velobraucieni pa apkārtni
Ja nebiedē garāks velo pārbrauciens, droši var doties 50 km velobraucienā apkārt Burtniekam. Kopumā mērojot pa asfaltu – 18.5 km, pa grants ceļu – 19.5 km un meža ceļu – 12 km. Vietumis pavisam pietuvojoties ezeram, bet citur tikai nojaušot par ezera tuvumu.
Velomaršruts apkārt Burtnieka ezeram ved cauri gleznainām ainavām un lielai dabas objektu daudzveidībai. Šeit iespējams skatīt unikālas dabas vērtības – retas un aizsargājamas augu un dzīvnieku, īpaši putnu, sugas. Maršruts ir izcili piemērots putnu vērošanai, daļa no tā ved cauri Natura2000 teritorijām „Vidusburtnieks” un „Burtnieku ezera pļavas”. Liela daļa ceļa vijas gar Burtnieka ezera krasta mežiem, pa ceļam ir iespējams iepazīt kultūrvēsturi un baudīt lauku klusumu. Maršruts neizceļas ar stāviem kāpumiem, taču tas ir interesants pateicoties daudzveidīgajām ainavām. Riteņbraukšanu var savienot ar peldēšanos un atpūtu ezera labiekārtotajās pludmalēs, makšķerēšanu, pikniku sarīkošanu. Iespējams uzzināt un apskatīt vēsturiskās liecības sākot ar akmens laikmetu, kad 9. vai 8. tk.p.m.ē. Burtnieka krastos izveidojušās lielākās zvejnieku apmetnes ziemeļaustrumu Eiropā.
Ja nevēlies mīties apkārt Burtniekam, vari pavisam rāmi aizmīt līdz 2 km attālajam putnu vērošanas tornim vai aplūkot Silzemnieka plašās pļavas. Ja prāts nesas uz kultūras baudīšanu – brauc aplūkot blakus esošo Burtnieku baznīcu un uzkāpt tās tornī, lai paraudzītos uz ezeru no putna lidojuma!
Garāki pārgājieni vai īsākas izzinošas pastaigas
Atpūšoties pie mums vari baudīt garākas vai īsākas nesteidzīgas pastaigas vai aktīvāku nūjošanas pārgājienu pa tuvāko apkārtni! Iespējams doties Z virzienā un uz pāris h pazaudēties neskartas dabas baudījumā, ainavu, putnu, dzīvnieku vērošanā. Pa ceļam uzkāpjot putnu vērošanas tornī (2 km no kempinga), atveldzējoties pludmalē aiz putnu torņa un tad iepazīstot Silzemnieka pļavu un mežu bagātību!
Ja sirds sauc pēc kultūras baudījuma – droši dodies uz D, kur 2 km no kempinga stalta stāv Burtnieku evaņģēliski luteriskā baznīca un mācītājmuiža – viens no spilgtākajiem Vidzemes vēlīnās gotikas un baroka paraugiem. Mūra baznīca uzcelta no 1283. līdz 1287. gadam un veltīta Svētajai Marijai. Iepriekš piezvanot, iespējams sarunāt uzkāpšanu baznīcas tornī, lai paraudzītos uz Burtnieku ar putna vērienu.
Turpat netālu apskatāms arī Smilšakmens stāvkrasts Burtnieku ezera krastā (3 km no kempinga), kas šobrīd atsedzas 4 m augstumā, lai gan senāk bijis pat trīs reizes augstāks. Kopš ezera līmenis ir pazeminājies, ūdeņi stāvkrastu vairs neapskalo un neatjaunina, tādēļ vērojami nogruvumi. Leģenda vēsta, ka klintī bijusi ieeja alā, pa kuru zem ezera varēja nokļūt pilī otrā ezera krastā vai arī netālu esošajā Burtnieku baznīcā.
Ja kājas negurst, bet izzināšanas alkas lielas, dodies tālāk Burtnieku virzienā un aplūko Dambju dižozolu (4 km no kempinga) Dambju jeb Gravas dižozols ir aptuveni 400 gadus vecs, resnākais (8,75m) dižozols Latvijā ar augstumu 21m. Atrodas ainaviski ļoti skaistā vietā, netālu no Burtnieku baznīcas. Koks ir labā stāvoklī un, veicot mērījumus, regulāri tiek konstatēts koka stumbra apkārtmēra pieaugums. Ozols ir interesants gan ar lielo stumbra apkārtmēru, gan arī ar neparasti milzīgo virszemes sakņu sistēmu.
Tālāk ceļš tevi aizvedīs līdz pat Burtnieku ciemam (8 km no kempinga), kur skatāmas daudzas skaistas vietas un lietas – Burtnieku muižas parks, Zentas Skrastiņas daiļdārzs, Saules rasa burvīgie ražojumi, Burtnieku zirgaudzētava, Vīsraga dabas taka!
Saulriets un saullēkts Burtniekā
Pie mums ir vērojami skaistākie Burtnieka saulrieti, jo kempings atrodas stāvkrastā un mūsu skatu tiltiņš nodrošina lielsku saulrietu vērošanas platformu! Gandrīz ik vakaru mūsu viesi sapulcējas stāvkrastā ap saulrieta laiku un mēģina noķert saules zaļo staru, pirms tā pazūd skatienam aiz apvāršņa! Vai zini, kas tas ir? Atbrauc – pastāstīsim! 😉
Agriem rīta cīruļiem piedāvajam kopā ar rīta copīti ezerā baudīt saulītes uzlekšanu! Mūsu krastā to var vērot no ezera vai pieceļoties agrāk un dodoties dzestrā rīta pastaigā pa Silzemnieka dambi!
Peldēšānās ezerā